Atbildība un pārkāpumi internetā

Ja vēlies uzdot jautājumu vai sazināties ar Latvijas Drošāka interneta centru, aizpildi kontaktformu (zemāk) vai raksti uz info@drossinternets.lv

Kādi sodi pienākas cilvēkiem, kas internetā aizvaino cilvēkus?

Personas goda un cieņas aizsardzība ir paredzēta gan krimināltiesiskā, gan civiltiesiskā kārtībā.

157. pants. Neslavas celšana

(1) Par apzināti nepatiesu, otru personu apkaunojošu izdomājumu tīšu izplatīšanu iespiestā vai citādā veidā pavairotā sacerējumā, kā arī mutvārdos, ja tā izdarīta publiski (neslavas celšana), – soda ar piespiedu darbu vai ar naudas sodu.

(2) Par neslavas celšanu masu saziņas līdzeklī – soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Vairāk par likumā paredzētajiem sodiem attiecībā uz pārkāpumiem internetā un nelegālu saturu meklē Ziņojuma līnijas sadaļā.

Kā rīkotes, ja kāds "uzlauzis" manu Facebook kontu un caur to sūta citiem rupju un aizvainojošu saturu/komentārus?

Šajā gadījumā noteikti ir jāziņo Facebook administrācijai, ka kāds ir piekļuvis Jūsu kontam, aizpildot ziņojuma formu šeit>>>.

Ziņo arī Valsts policijai, rakstot iesniegumu. Atceries, ka neziņošansas gadījumā, negatīvās darbībās var vainot Tevi un personas, kuras no Tava konta tiek aizskartas, var vērsties policijā.

Atceries, ka lietotājs ir līdzatbildīgs par drošības neievērošanu, lietojot sociālā tīkla/lietotnes pakalpojumus.

Papildu informāciju par ziņošanas iespējām meklē Sociālo tīklu drošības ceļvedī.

Ko darīt, ja sociālajos tīklos pamanu viltus ziņas vai nepatiesu informāciju?

Ziņo sociālo tīklu administrācijai, izmantojot “Ziņot/ Report” pogu, kura pieejama pie publikācijas. Informācija par ziņošanas iespēju populārākajā sociālo tīklu platformā Facebook atrodama šeit >
 

  • Pārbaudiet virsrakstu un faktus publikācijā, vai ziņas saturam var uzticēties. Pārliecināties, vai informācija, konkurss, akcija, iniciatīva u.tml. vispār ir atrodama uzņēmuma mājaslapā vai reklāmas materiālos. Papildu ieteikumi informācijas pārbaudei pieejama padomu materiālā šeit >
  • Pārliecināties, vai Facebook, Instagram u.c. sociālā tīkla konts ir uzticams. Lielajiem uzņēmumiem un zīmoliem parasti ir verificēts un zilais apstiprinājuma simboliņš.
  • Jāpievērš uzmanība tam, cik lapai ir sekotāju un kas tie ir. Iespējams, vairums ir viltus profili, kam ir vai nu ļoti maz sekotāju vai arī tie ir tūkstošos. Plašāki ieteikumi padomu materiālos Kā atpazīt viltus kontu Facebook? un Kā atpazīt viltus kontu Instagram?