Normatīvo aktu apkopojums

Atbildība par sodāmiem nodarījumiem paredzēta vienāda neatkarīgi no tā, vai nodarījums izdarīts virtuālajā vai reālajā vidē, jo virtuālajā vidē izdarīts noziedzīgs nodarījums ir tāds pats nodarījums kā reālajā vidē izdarīts, atšķiras tikai tā izdarīšanas vieta un veids, kas nekādi neietekmē nodarījuma juridisko kvalifikāciju. Var arī atšķirties virtuālajā vidē izdarītu nodarījumu izmeklēšanas tehnika un metodika, bet arī tas nekādi neietekmē izmeklējamā nodarījuma juridisko kvalifikāciju. Atkarībā no nodarījuma veida tiek piemērota gan administratīvā, gan kriminālā atbildība.

 

2020. gadā aktualizēts normatīvo aktu apkopojums ir pieejams šeit >>>

 

Zemāk esam apkopojuši informāciju par pārkāpumiem, ar kuriem visbiežāk varētu saskarties interneta lietotāji:

 

  • Par fizisku vai emocionālu vardarbību pret bērnu piemēro brīdinājumu vai naudas sodu līdz simt četrdesmit naudas soda vienībām, t.i. līdz 700 Eur (Bērnu tiesību aizsardzības likums 81.pants)
  • Par neslavas celšanu vainīgo personu soda ar piespiedu darbu vai ar naudas sodu. ( KL 157. pants)
  • Par neslavas celšanu masu saziņas līdzeklī (arī internetā) - soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. (KL 157.pants)
  • Par cieņas un goda aizskaršanu, ja tiek radīts morāls kaitējums, personai ir tiesības vērsties tiesā pret personu, kas ir aizskārusi godu un cieņu pieprasot kompensāciju. (Civillikuma 1635. pants)
  • Par fizisko personu datu nesankcionētu izmantošanu piemēro administratīvus naudas sodus līdz 20 000 000 Eur (Vispārīgās datu aizsardzības regulas 83.pants)
  • Par nelikumīgām darbībām ar fiziskās personas datiem, ja ar to radīts būtisks kaitējums, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. (KL 145.pants)
  • Par draudiem izdarīt slepkavību vai nodarīt smagu miesas bojājumu, ja ir bijis pamats baidīties, ka šie draudi var tikt izpildīti, - soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. ( KL 132. pants)
  • Par vairākkārtēju vai ilgstošu citas personas izsekošanu, novērošanu, draudu izteikšanu šai personai vai nevēlamu saziņu ar šo personu, ja tai ir bijis pamats baidīties par savu vai savu tuvinieku drošību, — soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. ( KL 132.1 pants. Vajāšana)
  • Par vardarbīgu materiālu izplatīšanu (tā var tikt klasificēta kā sīkais huligānisms) var piemērot naudas sodu no četrpadsmit līdz simt naudas soda vienībām (viena naudas soda vienība ir 5 eiro). (Administratīvo sodu likuma 11. pants)
  • Par 16 gadu vecumu nesasniegušas personas pamudināšanu iesaistīties seksuālās darbībās vai šādas personas pamudināšanu tikties ar mērķi izdarīt seksuālas darbības vai stāties dzimumattiecībās, izmantojot informācijas vai komunikācijas tehnoloģijas vai citu saziņas veidu, ja to izdarījusi pilngadīga persona, - soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 1 gadam vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz 3 gadiem vai bez tās. (KL 162.1. pants)
  • Par rasismu un naida kurināšanu internetā soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. ( KL 149.1 pants)
  • Par autortiesību vai blakustiesību pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums ar likumu aizsargātām personas interesēm, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. ( KL 148.pants)
  • Par patvaļīgu (bez attiecīgas atļaujas vai izmantojot citai personai piešķirtas tiesības) piekļūšanu automatizētai datu apstrādes sistēmai vai tās daļai, ja tas saistīts ar datu apstrādes sistēmas aizsardzības līdzekļu pārvarēšanu un ja ar to radīts būtisks kaitējums, - soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 2 gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. (KL 241. pants)
  • Par Latvijas valsts ģerboņa vai Latvijas valsts karoga noraušanu, saplēšanu, salaušanu, iznīcināšanu vai par citādu šo valsts simbolu zaimošanu, kā arī par Latvijas valsts himnas publisku zaimošanu - soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz 3 gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. (KL 93.pants)