Interlande spēle

Spēļu drošība

Arvien biežāk bērni, jo īpaši puiši, savu brīvo laiku pavada, aizraujoties ar tiešsaistes (online) spēlēm. Spēlējot spēles, laiks paskrien ļoti ātri un pazūd kontrole pār citām ikdienas aktivitātēm – mācībām, mājas darbiem, ģimeni, miegu, ēdienreizēm, fiziskām aktivitātēm, u.tml.
Tomēr vecākiem jāņem vērā, ka daudzas no mobilo lietotņu spēlēm var ietvert saturu, kas bērniem nav piemērots – vardarbība, rupja valoda, alkohola un narkotisko vielu lietošana vai pat seksuāla rakstura saturs.

 

Kādi ir galvenie apdraudējumi un riski?

  • Tiešsaistes (online) spēļu vidēs spēlētājiem ir iespēja sazināties vienam ar otru, arī ar nezināmiem spēlētājiem. Dažu spēlētāju uzvedība bērnam var likties nepieņemama - aizvainojoša valoda, iebiedēšana, krāpšanās, manipulēšana vai agresīva attieksme pret citiem spēlētājiem.
  • Tiešsaistes (online) spēļu vides var būt labvēlīgas pedofilu aktivitātēm – tie var mudināt bērnus čatot ar viņiem vai uzsākt videočatu, iemantojot viņu uzticību. Vēlāk jau bērns var sākt dalīties ar ļoti personīgu informāciju vai pat piekrist tikties ārpus spēļu vides.
  • Citi spēlētāji var bērnam sākt sūtīt saites uz vietnēm, kurās it kā ir spēļu apraksts un norādes, kā sasniegt labākus spēļu rezultātus, tomēr var izrādīties, ka tajās ietvertais saturs nav piemērots bērniem – tas ir nelegāls, erotiska rakstura, kaitīgs, kā arī tajās var inficēt ierīci ar vīrusiem vai ielādēt spiegprogrammas.

Kā rīkoties?

  • Pārrunājiet ar savu bērnu, kāpēc viņam ir interese spēlēt tieši konkrēto spēli? Bieži spēles tiek izvēlētas pēc vienaudžu ieteikuma.
  • Mudiniet savu bērnu spēlēt spēles, kas veicina viņu zināšanu un prasmju attīstīšanu. Vairāk par tām iespējams uzzināt šeit >>>
  • Ja vien iespējams, sākumā  pats izspēlējiet šo spēli vai spēlējiet to kopā ar savu bērnu, lai novērtētu sava bērnu uzvedību un rīcību, kā arī vai spēlē atspoguļotā informācija un darbības ir piemērotas viņa vecumam, interesēm un emocionālajam stāvoklim.
  • Pārrunājiet ar bērnu noteikumus – cik ilgi un kādas spēles viņš drīkst spēlēt, kā arī iespējamos apdraudējumus un riskus, ar kādiem viņš var saskarties, sniedzot padomus, kā rīkoties dažādās situācijās:

Noderīgi resursi:

5 padomi vecākiem, ja bērns aizraujas ar spēlēm

Padomi sarunai ar bērnu par drošību internetā

Ceļvedis vecākiem "Bērni un spēles internetā"

Jaunieši par spēļu spēlēšanu internetā