Interlande spēle

Bīstamā draudzība internetā

 

“Bīstamā draudzība internetā”

Latvijas Drošāka interneta centrs kopā ar Valsts policiju un Bērnu aizsardzības centru vēlas aktualizēt risku bērniem kļūt par pavedināšanas upuri internetā.
Pavedināšana (Grooming) ir draudzīgu attiecību izveidošana ar bērnu, lai iesaistītu bērnu seksuāla rakstura aktivitātēs. Seksuāla rakstura aktivitātes izpaužas kā sarunas par seksuālām tēmām, pamudināšana uz seksuāla rakstura darbībām vai seksuālām attiecībām, pamudināšana vai piespiešana izgatavot kailfoto vai izgatavot fotogrāfijas, kur attēlotas intīmās ķermeņa daļas u.tml.

 

Ziņojumu par pārkāpumiem statistika

Drossinternets.lv ziņojumu līnijā 2021.gadā bija saņemti 22’925, 2022.gadā 8977 un 2024.gada pirmajos piecos mēnešos jau vairāk nekā 13'000 ziņojumi par internetā ievietotiem bērnu pavedināšanas vai seksuālu izmantošanu saturošiem materiāliem, kuru glabāšanai izmantoti serveri Latvijā, kas gan nenozīmē, ka satura radītāji un cietušie bērni ir no Latvijas. Tomēr statistika atklāj globālas problēmas nopietnību un iezīmē starptautiskās tendences.

It īpaši satraucošs ir fakts, ka apmēram pusē no ziņojumiem ir redzams, ka bērni paši radījuši nelegālo saturu – kameras priekšā ir izģērbušies, sevi fotografējuši vai filmējuši un tuvplānā izrādījuši savas intīmās ķermeņa daļas. Analizējot šo saturu, ir pamatotas aizdomas, ka bērns ir to darījis kāda pieaugušā mudināts. Nereti bērni pat neapzinās, ka ir kļuvuši par pavedināšanas internetā upuriem. Tāpēc ir ļoti svarīgi ikvienam pieaugušajam, kurš pamana ko aizdomīgu, rīkoties pareizi un meklēt palīdzību.  

 

Izstrādāts pašpalīdzības tests sos.drossinternets.lv, lai atpazītu bērnu pavedināšanu internetā

Draudzība internetā vai pāridarījums? Nevainīgi jautājumi vai pavedināšanas mēģinājums? Sadarbībā ar Valsts policijas un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas speciālistiem izstrādāts tests, kurš pieejams tīkļa saitē sos.drossinternets.lv un paredzēts:
 

  • Bērniem, lai viņi varētu pārbaudīt savu interneta draudzību, jo īpaši gadījumos, ja bērns šo personu nekad dzīvē nav saticis un nav drošs, vai personai var uzticēties.  
  • Speciālistiem darbā ar bērniem un vecākiem vai bērna likumiskajiem pārstāvjiem. Ja bērns ir izveidojis draudzību internetā, un jums ir aizdomas, ka šī draudzība varētu kaitēt bērnam, tad ar testa palīdzību varat noskaidrot, vai gadījumā bērns nav piedzīvojis pavedināšanu internetā. Vecāki vai bērna likumiskie pārstāvji var konstatēt gadījumus, kad viņa bērnu kāds internetā aicina iesaistīties seksuāla rakstura aktivitātēs. Tas var bērnam izraisīt apjukumu un likt justies neērti, kā arī bērns var izjust bailes, vainas vai kauna sajūtu. Tests būs kā palīgs šādos gadījumos, lai vecāks kopā ar bērnu apzinātu notikušo un noskaidrotu apstākļus, kā arī saņemtu norādes par tālākajiem rīcības soļiem.

Testā ir 20 jautājumi un aizpildīšana aizņems aptuveni 10 minūtes. Testa aizpildīšana ir anonīma.

 

Padomi un ieteikumi bērniem un pieaugušajiem

Internetā cilvēki mēdz izlikties par kādu citu, un reizēm sarakste sociālajos tīklos vai iecienītākajā spēļu platformā var kļūt pārāk privāta un vairs nav tikai vienkārša parunāšanās. Internetā pavedinātāji mēdz iepazīties un uzsākt draudzību ar bērniem, lai sākumā iemantotu viņu uzticību, bet vēlāk viņus izmantotu un iegūtu kailfoto.
 

Pazīmes, kas var liecināt, ka personai ir pārāk liela interese par bērnu un var radīt pamatotas aizdomas, uzskaitītas zemāk:
 

  • Uzrunā bērnu privāti un mēģina “ievilināt” privātā sarakstē;
  • Vēlas, lai savstarpējās attiecības paliktu noslēpumā;
  • Uzstāj, ka vēlas bērnu satikt reālajā dzīvē un aicina satikties;
  • Vēlas ar bērnu runāt par viņa ķermeni un nereti arī par viņa ķermeņa intīmajām daļām;
  • Pieprasa bērnam sūtīt fotoattēlus vai video u.tml.

Drossinternets.lv sadarbībā ar partneriem izstrādājis izglītojošus materiālus bērniem, vecākiem un speciālistiem darbā ar bērniem, lai aktualizētu šo problēmu un sniegtu padomus, kā rīkoties un kā runāt ar bērnu:
 

Ja Jums ir aizdomas, ka kāds bērns varētu būt iesaistīts seksuāla rakstura aktivitātēs internetā, kā arī ja Jūs esat kļuvis par liecinieku kāda bērna  pavedināšanai internetā:

 

  • Aicinām par konstatēto likumpārkāpumu nekavējoties ziņot Valsts policijai 110 vai vērsties jebkurā Valsts policijas iecirknī.
  • Par internetā pieejamiem bērnu seksuālu izmantošanu un no bērniem izvilinātu kailfoto saturošiem materiāliem ziņojiet Drossinternets.lv.
  • Jūs un bērns varat saņemt psihologa atbalstu, zvanot Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Uzticības tālrunim 116111.

Mīti un realitāte internetā

Sabiedrībā laika gaitā ir izveidojušies mīti un stereotipi,  proti, bērniem un pieaugušajiem ir radies priekšstats un pieņēmumi par personām, kas pavedina bērnus internetā. Lai sniegtu plašāku ieskatu par sabiedrībā pastāvošajiem mītiem un tos atspēkotu, Drossinternets.lv apkopojis populārākos mītus šeit>>>
 

1. Mīts: Varmākas ir pieauguši vīrieši, kuri vieni savās guļamistabās izliekas par pusaudžiem.
Realitāte: Daudzi tiešsaistes varmākas ir daudz jaunāki, nekā jūs domājat, un ir ļoti sabiedriski aktīvi. Viņi ir “parasti”, draudzīgi un komunikabli. Bieži pat neslēpj savu vecumu un identitāti.

2. Mīts: "Mans bērns ir drošībā, kad ir mājās – šeit nekas slikts ar viņu nenotiks."
Realitāte: “Pašu radīta” bērnu seksuāla vardarbība tiešsaistē bieži notiek, kad bērni atrodas mājās, savā guļamistabā, aiz slēgtām durvīm, dažreiz kopā ar citiem ģimenes locekļiem mājās.


3. Mīts: “Es pamanītu, ja kaut kas nebūtu kārtībā.”
Realitāte: Ne visi bērni apzinās, ka tiek izmantoti un pavedināti, bet citi var izjust pārāk lielu kaunu, lai kādam stāstītu par notikušo. Jūs varat arī nezināt, ka jūsu bērns piedzīvojis seksuālu vardarbību vai kļuvis par pavedināšanas upuri internetā, kamēr vien viņš pats jums to nepastāstīs.

4. Mīts: Ļaunprātīga bērna izmantošana un pavedināšana internetā notiek nedēļu, mēnešu vai gadu laikā.

Realitāte: Starpība starp varmāku, kas jautā, un bērna atbildi var būt tikai dažas minūtes.

 


5. Mīts: Par seksuālās vardarbības internetā upuriem kļūst tikai tie bērni, kuri atstāti novārtā, pietrūkst uzmanība, ir emocionāli nestabili un/vai depresīvi."
Realitāte: Saņemtajos ziņojumos ir redzami materiāli ar visu veidu bērniem no dažādām vidēm. Ikviens bērns ar vai bez uzraudzības piekļuvei internetam ir potenciāli apdraudēts.

 

Kampaņas video bērniem un pieaugušajiem