Jaunumi
Informācija vecākiem un skolotājiem par bērniem nepiemērota satura izplatību internetā
Iespējams, esat dzirdējuši no bērniem, ka internetā ir pieejams uz vardarbību vērsts saturs, kurā redzama lelle ar izķēmotu seju. Dažādās sociālo tīklu platformās, piemēram, YouTube, Instagram, WhatsApp izplatās video un attēli ar biedējošu seju, ko nereti pavada arī šausmu filmām līdzīgi skaņu efekti un draudi nodarīt pāri bērnam un viņa ģimenei.
Informējam, ka Latvijas Drošāka interneta centra redzeslokā ziņas par šāda satura izplatību parādījās jau 2018.gada vasarā, kad citi Eiropas drošāka interneta centri aktualizēja šo problēmu. Mēs apzināti neizstrādājām informatīvus materiālus, lai neradītu situāciju, kad ar mērķi pasargāt izdarām pretēji, jo veicinām bērniem nepiemērotas un kaitīgas informācijas izplatību.
Tomēr, redzot kādā tempā izplatās spekulācijas un nepatiesi apgalvojumi Latvijas interneta telpā un reaģējot uz pēdējo nedēļu laikā pastiprināto interesi, nolēmām sniegt informāciju un padomus vecākiem.
Padomi, ja bērns stāsta, ko ir redzējis:
- Nomieriniet bērnu, sakot, ka briesmonis nav īsts, tas naktī neatnāks un neko nenodarīs. Tā nav spēle, tie ir ar dažādām programmām izveidoti attēli, video un rīki, kas radīti ar mērķi nobiedēt bērnus, panākt, ka pēc iespējas vairāk cilvēki par to runā. Būtībā tas ir mēģinājums izraisīt haosu un masu histēriju sociālajos tīklos un medijos - pelnot uz klikšķu skaitu.
- Uz ierīcēm, ko izmanto bērni, ieslēdziet YouTube "Ierobežoto režīmu" vai angliski Restricted mode. Tā tiks ierobežota iespēja, ka jūsu bērns nejauši saskarsies ar vardarbīga satura video. WhatsApp bloķējiet tos kontaktus, kas bērniem ir sūtījuši vardarbīgo saturu, un ziņojiet par šiem attēliem. Citās sociālo tīklu platformās ziņojiet tīklu administrācijai par vardarbīga satura attēliem un video, lai tie tiktu dzēsti. Google meklētājprogrammā pie iestatījumiem ieslēdziet "Drošu meklēšanu" jeb angliski Safe search.
- Brīdiniet bērnu nemeklēt vardarbīgo un nepatīkamo saturu internetā. Meklējot un skatoties šāda veida saturu internetā, bērns turpmāk redzēs arvien biežāk līdzīgus video par to pašu tēmu, jo sociālie tīkli izmanto algoritmu, kas piedāvā arī turpmāk apskatīt to pašu vai līdzīgu saturu, kuru jau skatījāties.
- Aizliedziet bērnam sūtīt, pārsūtīt šādu saturu draugiem caur sociālajiem tīkliem vai kā citādāk. Tādā veidā viņš veicina šī satura izplatību (ir līdzatbildīgs šī satur izplatībā un popularizēšanā);
- Dažādi izaicinājumi un slepeni uzdevumi bērnam var likties aizraujoši un izraisīt lielu interesi, bet brīdiniet bērnu NEKĀDĀ gadījumā nemēģināt pildīt uzdevumus.
- Bloķēt kontus un saturu, kas izplata šādu vardarbīgo saturu, lai novērstu, ka jūsu bērns var nejauši noskatīties vai šādu saturu apskata vēlreiz.
- Atcerieties, ka ne viss, ko redzat tiešsaistē, ir taisnība. Pārbaudiet datumu un avotu, kā arī ņemiet vērā, ka šāds nepatīkams saturs bieži tiek veidots (attēli, video un raksti ar "biedējošiem" nosaukumiem), lai pēc iespējas vairāk cilvēku gribētu uz tā uzklikšķināt.
- Aiciniet bērnu Jums izstāstīt, kur tieši ir saskāries ar vardarbīgo saturu. Ziņojiet mums par vietām, attēliem, video, kur ir šāds saturs. Ziņot varat, izmantojot mūsu mobilo lietotni "Drošs internets", mājas lapā Drossinternets.lv vai uz zinojumi@drossinternets.lv.
- Ja jūtat, ka bērns ir satraukts, ka nevar naktīs aizmigt, jo ir nobijies no tā, ko redzējis, tad iesaistiet psihologu, kas palīdzēs bērnam tikt galā ar trauksmi un pārvarēt bailes.
- Ja bērns ir saņēmis viņam adresētas, no speciāla ar mērķi iebiedēt izveidota konta draudus saturošas ziņas WhatsApp platformā - iespējams, tie ir jaunieši, kas tā izklaidējas. Tomēr aicinām šādā gadījumā, ja bērns ir saņēmis draudus, vērsties Valsts policijā, līdzi ņemot pierādījumus.