Jaunumi

01.06.2023 / 12:48

1.jūnijs - Starptautiskā bērnu aizsardzības diena

Atzīmējot Starptautisko Bērnu aizsardzības dienu, aicinām pievērst īpašu uzmanību riskam bērniem kļūt par pavedināšanas upuriem internetā. Sākoties vasaras brīvdienām, vecāki aicināti ar bērniem pārrunāt riskus, kas saistīti ar draudzēšanos internetā.

Bērnu pavedināšana internetā ir apzināta manipulācija un draudzīgu attiecību veidošana ar bērnu vai bērna ģimenes locekļiem, lai iesaistītu bērnu seksuāla rakstura aktivitātēs. Visbiežāk varmākas bērnus uzrunā populārākajos sociālajos tīklos vai spēļu platformās un pēc tam pārvilina uz mazāk kontrolētām platformām, lai turpinātu ar viņiem saraksti, foto apmaiņu un video saziņu.


“Katram pusaudzim ir jāzina, ka, ja viņu internetā uzrunā pieaugušais, kurš pauž privātus komplimentus par izskatu, izsaka seksuāla rakstura piedāvājumus, atsūta pieaugušo vai citu bērnu kailfoto, pieprasa, lai pretī tiek nosūtīts kailfoto, par to nekavējoties ir jāinformē kāds no pieaugušajiem – kāds no vecākiem vai cita uzticības persona. Ir jāsaprot, ka seksuālais varmāka neapstāsies pie viena mēģinājuma, bet turpinās uzrunāt citus bērnus, iespējams, arī daudz jaunākus, kuri pakļausies manipulācijām un kļūs par pavedināšanas upuriem internetā,” uzsver Drossinternets.lv vadītāja Maija Katkovska.


Sadarbībā ar Valsts policiju un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju pērn tika izstrādāts rīks sos.drossinternets.lv, kas ļauj noskaidrot, cik droša ir bērna draudzība internetā, uzzināt, kā atpazīt pavedināšanas gadījumus un kur meklēt palīdzību. Gada laikā testu izpildījuši un savu draudzību internetā pārbaudījuši 8306 bērni un jaunieši: 5369 8-15 gadus veci bērni un 2937 16-17 gadus veci jaunieši.


Liela daļa ‒ 18% jeb turpat 1500 bērni un jaunieši sarakstē ar interneta “draugu” ir saņēmuši pieprasījumu atkailināties kameras priekšā vai fotografēt sevi kailu. Diemžēl, 60% bērnu un jaunieši ir paklausījuši. Turklāt 22% gadījumu “draugs” ir lūdzis saziņu paturēt noslēpumā.
Analizējot datus pa vecuma grupām, ir vērojama tendence, ka jaunāki bērni biežāk paklausa “interneta draugam”. 78% no tiem 8-9 gadu veciem bērniem, kas  ir “draudzējušies internetā” un pārbaudījuši savu draudzību ar sos.drossinternets.lv testa palīdzību, ir fotografējuši sevi kailu pēc “drauga” pieprasījuma.


Testa rezultāti atklāj otru satraucošu tendenci ‒ 16-17 gadus veci jaunieši pēc “interneta drauga” pieprasījuma mēdz fotografēt kailus savus jaunākos brāļus un māsas un nosūta viņu kailfoto “interneta draugam”. Šādā rīcībā gada laikā ir atzinušies 184 jaunieši.
Jāuzsver, ka Valsts policijas 2022. gada pārskata dati rāda, ir reģistrēti tikai 82 gadījumi nepilngadīgas personas pavešanā netiklībā vai pamudināšanā iesaistīties netiklās darbībās. sos.drossinternets.lv statistika liecina, ka šādu gadījumu ir ievērojami vairāk. Tādēļ varam secināt, ka šādu noziegumu latentums ir augsts, turklāt vainīgo meklēšanu un sodīšanu aizkavē fakts, ka bērni nobīstas vai arī vecāki ir reaģējuši neadekvāti un bērns ir izdzēsis visus pierādījumus.


Par bērnu pavedināšanas mēģinājumiem internetā ikviens ir aicināts ziņot drossinternets.lv, zvanīt pa Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas uzticības tālruni 116111 vai ar pierādījumiem dodies uz tuvāko Valsts policijas iecirkni.


Padomi, kā rīkoties bērniem un pusaudžiem – vairāk informācija šeit
Padomi, kā rīkoties vecākiem un citiem pieaugušajiem, pie kuriem bērns ir vērsies – vairāk informācija šeit

Vairāk informācija par kampaņu "Bīstamā draudzība internetā" šeit